Lesní / přírodní škola

Vznik
První pokusy o realizaci výuky kompletně v přírodě probíhaly na počátku 20. století ve Velké Británii. V 50. letech vznikla první lesní mateřská škola v Dánsku, od roku 1968 existují lesní MŠ v Německu. V ČR provozoval od roku 1926 přírodní školu (tzv. Dětskou farmu na Libeňském ostrově v Praze) Eduard Štorch – v r. 1930 ji ovšem úřady zakázaly. Od roku 2010 se u nás pomalu začaly prosazovat lesní školky v dnešní podobě, ale protože tee-pee ani jurta nesplňují hygienické požadavky na podobu školského zařízení, vznikaly zatím v podobě různých klubů a bez nároků na dotace. Možnost zápisu do rejstříku vznikla v roce 2017 – z existujích školek se zatím zapsalo 30. Aktuálně je v registrovaných i neregistrovaných lesních mateřských školách cca 4500 dětí. Některé z nich už přijímají první školáky (reálně zapsané v domácím vzdělávání v jiné škole). V Praze 8 existuje od r. 1993 soukromé reálné gymnázium Přírodní škola a roku 2014 vzniklove spolupráci s pražským gymnázium v Hořicích.

Podoba výuky
Vzdělávání v lesní školce probíhá za každého počasí a po celý rok v přírodě. Zázemím bývá jurta, tee-pee nebo maringotka, ale převážnou část dne děti pobývají venku. Cílem je jednak utváření vztahu k přírodě a druhak zdravý životní styl (otužilost, předcházení alergiím apod.)

Seznam lesních školek v ČR: mapa

Internetové stránky a literatura:
Asociace lesních mateřských školek
Mapu lesních školek i s odkazy na jejich stránky naleznete ZDE.

Středa, 21 dubna, 2010 Lesní / přírodní škola